منوچهر اکبری عنوان کرد: جوانان مهمترین سرمایه معنوی یک کشور هستند

۰۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۳ کد : ۱۲۵۶۹ آخرین اخبار آموزشی و پژوهشی
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه امام(ره) عقیده داشت که جوانان، سرمایههای ارزشمند معنوی یک کشورند گفت : حفظ و رشد این سرمایهها از اهمیت بسیار ویژهای برخوردار است تا جاییکه امام(ره) از همان جوانانی که در دفاع مقدس بودند و با آنها انقلاب کرد در مجلس شورای اسلامی مسئولیتهای خطیری را به ایشان محول می نمود.
منوچهر اکبری عنوان کرد: جوانان مهمترین سرمایه معنوی یک کشور هستند

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی، دکتر منوچهر اکبری، استاد دانشکده ادبیات و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در هشتمین دوره اردوی فرهنگی آموزشی طریق جاوید در خصوص جوانان و فرهنگ زندگی خاطرنشان کرد: قشر جوان در منظومه فکری امام خمینی(ره) اهمیت بسیار ویژهای دارد و تبیانی تحت عنوان امام و جوانان گردآوری شده و نیز همانطور که در بیانیه گام دوم رهبری 43 بار از جوانان به سخن آمده به اهمیت و ضرورت این موضوع میتوان پیبرد.

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: همه تفکراتی که در گام دوم به انشا درآمده حاصل تفکرات امام(ره) است. یکی از خاطرات شیرین من از دوران جوانی زمانی بود که از کشورهای اسلامی برای ملاقات با امام به تهران آمده بودند و قصد داشتند قضیه جنگ را تعریف کنند و ما را برای دیدار با امام به جماران بردند و بنده به دلیل اینکه رشته تحصیلیم ادبیات بود شعری را همان لحظه سرودم و خانه مردی که سلسله جنبان بیداری در جهان بود را بازدید کردیم. اتاقی که ایشان در آن زندگی میکردند اتاق سه در چهاری بود که فرش بهطور کامل آن را نمیپوشاند و همه انقلابیون و مسلمانان برای دیار امام به این مکان آمده بودند. وقتی امام آمد شوری در من پدیدار شد و شعار دادم روح منی خمینی، بتشکنی خمینی، و امام دستی برای من تکان داد و تشریف بردند. وقتی که رفتند گریهام گرفت و فریاد زدم روح خدا نرو نرو و دوباره امام برگشت و دستی برای من تکان داد.

وی ادامه داد: زمانیکه امام(ره) در تبعید بود سالانه کنگره انجمنهای دانشجویی در اروپا و آمریکا تشکیل میشد و امام(ره) در نجف برای جوانان بیانیه ارسال میکرد و زمانیکه یکی از منافقین برای دیدار امام به نجف رفت از امام پرسید اجازه داریم انقلاب کنیم؟ و ایشان فرمود: جوانانیکه به ندای من جواب میدهند الان در گهوارهاند و دقیقاً 15 سال بعد همان جوانها به دعوت امام لبیک گفتند. ایشان جوانان را به معنویت بسیار سفارش میکردند و همچنین خطرات فسادی که جوانان با آن مواجه بودند را گوشزد میکردند.

اکبری اظهار کرد: بنده با لشکر ثارالله در کرمان همکاری میکردم فرمانده لشکر ثارالله صبحها در کلاس ادبیات بنده حضور داشت و او کسی جز سردار سلیمانی نبود. ایشان از سمتی که بر عهده داشت جوانتر بود او فرمانده لشکر قدس و نماینده تامالاختیار مقام معظمرهبری(مدظلهالعالی) در جنوبشرقی ایران بود. کل امنیت جنوب شرق دست حاج قاسم بود. ایشان در گروه همان جوانانی بود که امام(ره) با آنها انقلاب کرد و با همین جوانان لشکر عاشورا، ثارالله و ... را تشکیل داد.

وی ادامه داد: زمانیکه به بازخوانی پیامها و سخنان بلند امام(ره) میپردازیم، در مییابیم که حضرت امام(ره)، از تمامی زمینهها و مایههای علمی، برای تأثیرگذاری بر روح و جان جوانان، در مسیر هدفهای معنوی انقلاب، بهرهمند شده است. حضرت امام(ره)، با آگاهی از جنبههای شخصیتی و روانشناختی این قشر، شرایط و مسایل فرهنگی و تحلیل مباحث سیاسی در حساسترین شرایط سیاسی، جوانان را مخاطب قرار داده است. امام(ره) عقیده داشت که جوانان، سرمایههای ارزشمند معنوی یک کشورند و از همین رو بود که نگهداشت، حفظ و رشد این سرمایهها را بسیار مهم تلقی میکردند تا جاییکه ایشان از همان جوانانی که در دفاع مقدس بودند و با آنها انقلاب کرد در مجلس شورای اسلامی مسئولیتهای خطیری نیز به ایشان محول نمود.

اکبری ادامه داد: از آنجا که امام از همان سالهای قبل از پیروزی بر توان و ظرفیت نیروهای جوان تکیه داشتند و پس از پیروزی نیز همواره تأکید داشتند که با حمایت جوانان جمهوری اسلامی را مستقر و اداره خواهند کرد، ایشان با هوشیاری تمام مقدمات لازم برای ظرفیتسازی جوانان را فراهم ساختند و جوانان زیادی در بسیج مستقر شدند. همچنین امام(ره) در پیامی به ملت ایران در خصوص حضور جوانان در میدان جنگ میفرمایند: «رهبر ما آن طفل سیزده سالهای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.» امام بزرگوارمان از این نوجوان 13 ساله به عنوان رهبر یاد فرموده و بدینگونه نام و یاد او، منشاء حماسههای بزرگ شد و تحول عظیمی در شیوههای دفاع مقدس و نبرد رزمندگان اسلام ایجاد کرد و راه پیروزی و سرافرازی را یکی پس از دیگری، هموار ساخت.

وی تصریح کرد: امام(ره) هنگام اعزام کاروانهای "راهیان کربلا" و "سپاه حضرت مهدی" برای حضور در عرصه جهاد، میفرمود: "از همه جوانان غیور و اقشار برومند کشور اسلامی(میخواهم) که مثل همیشه به جبههها هجوم آورند و به سپاهیان حضرت مهدی عجلالله بپیوندند ... که دست نصرت حق با شماست ... و شما را تنها نخواهد گذاشت. زمانی که شعاع حرکت اسلامی ملت ایران سراسر جهان را فرا گرفت، استکبار جهانی برای مقابله جدی با این حرکت شتابنده و انقلابی که تمام منافعش را در معرض خطر قرار داده است با تمام قوا، به مقابله و مبارزه برخاست و با انواع نقشهها و توطئهها سعی کرد تا از پیروزی آن جلوگیری کند. اما به یمن امدادهای غیبی و الطاف الهی، همه توطئهها و نقشههای شیاطین شرق و غرب به خودشان برگشت و نقش بر آب شد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید. امام خمینی(ره) در مورد نقش امدادهای غیبی در پیروزی انقلاب میفرماید: «ما از اول انقلاب و بعد از پیروزی تاکنون هرچه دیدیم معجزات بوده است». اکبری گفت: بنده در حال آمادهسازی و چاپ وصایای شهدا هستم. ما حدود 275 هزار شهید داریم که تعداد کمی از آنان وصیتنامه دارند. و وقتی وصیتنامه آنها را میخوانم واقعاً منقلب میشوم و به این فکر میکنم که جوانی که باید آرزوی خانه، همسر، ماشین و ... را داشته باشد در وصیتنامه خویش در آخرین دوران زندگیش به مطالبی اشاره کرده که واقعاً انسان را تحت تأثیر قرار میدهد. در حال حاضر چهل جلد از این مجموعه به چاپ رسیده است. مردم ایران تاریخیترین استقبال از امام خمینی(ره) را در طول تاریخ معاصر رقم زدند و همچنین در یک تشییع جنازه باشکوه، بینظیر و تاریخی، میلیونها ایرانی با رهبر خود وداع کردند.

text to speech icon

نظر شما :