رییس جهاددانشگاهی در مراسم اختتامیه‌ی اردوی «طریق جاوید» تشریح کرد:

«ما می‌توانیم» و «وحدت کلمه»؛ عوامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی‌شدن گام دوم

۰۹ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۵ کد : ۱۱۰۷۵ آخرین اخبار آموزشی و پژوهشی
دکتر طیبی گفت: مقام معظم رهبری و امام راحل، فعل خواستن و اراده را عامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی شدن گام دوم می‌دانند و مساله‌ی مهم در تحقق اراده را وحدت کلمه و وفاق ملی می‌دانند. این مساله پیش‌شرط برنامه‌ریزی‌های درازمدت در کشور است
«ما می‌توانیم» و «وحدت کلمه»؛ عوامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی‌شدن گام دوم

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در مراسم اختتامیه‌ی هشتمین اردوی ملی آموزشی ـ فرهنگی طریق جاوید که صبح امروز (پنج‌شنبه ۷ شهریورماه) در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد، با گرامی‌داشت یاد امام و شهدا و با اشاره به بیانیه‌ی گام دوم بیان کرد: اگر بخواهیم تبیینی از چهل‌سالگی اول انقلاب داشته باشیم، علت موفقیت‌های گام اول، روحیه‌ی خودباوری است و رهبری هم در کلامشان عامل موفقیت‌ها را در «ما می‌توانیم» می‌دانند؛ در ادامه که ایشان گام دوم را توضیح می‌دهند، منشأ حرکت در این گام را همین ما می‌توانیم عنوان کرده‌اند. در بحثِ باورِ به ما می‌توانیم، ایشان موتور محرکه‌ی رسیدن به اهداف را توسعه‌ی علمی فناوری خاطرنشان کردند و نیز چراغ راه برای رسیدن به مقصد را معنویت و اخلاق ذکر کرده‌اند.
وی ادامه داد: هدف بزرگ در بیانیه‌ی گام دوم، جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی با حفظ روحیه‌ی انقلابی ذکر شده است. در بحث پیشرفت و مزیت‌های کشور هم در بیانیه‌ی گام دوم آمده است، ما با دارا بودن یک‌درصد جمعیت جهان، دارای ۷ درصد ذخایر معدنی در دنیا هستیم و با وجود ۱۵ کشور همسایه در اطراف ایران، بازار خوبی می‌تواند برای ارایه‌ی محصولات علم و فناوری کشورمان فراهم شود؛ این را هم قید کرده‌اند که ایران از لحاظ ظرفیت‌های استفاده‌نشده طبیعی و انسانی، در رتبه‌ی اول جهان قرار دارد؛ این موضوع با توجه به ظرفیت‌های کشور نباید وجود داشته باشد.


دکتر طیبی افزود: رهبر معظم انقلاب، دانش را آشکارترین وسیله‌ی عزت و قدرت کشور ذکر کرده و روی دیگر دانایی را توانایی دانستند و اقتصاد را نقطه‌ی کلیدی تعیین‌کننده برای کشور برشمردند و این‌که فقر و غنا در مادیات و معنویات بشر اثر می‌گذارد.
رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر شرایط تحقق بیانیه‌ی گام دوم، گفت: امام راحل و مقام معظم رهبری، ترویج علم و فناوری و اتکا بر آن برای حل مشکلات و توسعه‌ی اقتصادی کشوری را از عوامل اصلی پیشرفت کشور می‌دانند. امام (ره) در سخنانی می‌فرمایند: «دانشگاه باید علم و تخصص را به آن مرتبه‌ی عالی برساند و تعبد، اخلاق و انسانیت را نیز به آن مرتبه‌ی عالی برساند. با علم است که انسان می‌تواند تامین سعادت دنیا و آخرت را فراهم کند؛ اگر کشور ما علم را بیاموزد، ادب را بیاموزد، جهت‌یابی علم و عمل را بیاموزد، هیچ قدرتی نمی‌تواند بر او حکومت کند. باید کوشش در راه علم و به دست آوردن تخصص در رشته‌های مختلف اساس فعالیت دانشجویان عزیز ما باشد که نیازمندی‌های میهن به دست خود آن‌ها برآورده و کشور با کوشش آن‌ها خودکفا شود. اسلام همه‌ی تلقیات و همه‌ی صنعت‌ها را قبول دارد و با تباهی‌ها مخالف است».


دکتر طیبی گفت: مقام معظم رهبری و امام راحل، فعل خواستن و اراده را عامل اصلی موفقیت انقلاب و اجرایی شدن گام دوم می‌دانند و مساله‌ی مهم در تحقق اراده را وحدت کلمه و وفاق ملی می‌دانند. این مساله پیش‌شرط برنامه‌ریزی‌های درازمدت در کشور است، اما احساس جدی این است که ما هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته‌ایم و اراده‌ی جدی پیشرفت در کشور ما ایجاد نشده و هم‌چنان مقام معظم رهبری بر روی این موضوع تاکید می‌کنند.


وی افزود: باید تصمیم بگیریم پیشرفت ما مبنای توسعه‌ی علمی و فناورانه داشته باشد؛ به‌ویژه برای کشوری که شعار آن در پیروزی انقلاب، نه شرقی و نه غربی بود که شعار درستی هم بود و ما را خارج از دو بلوک قدرت دنیا به پیروزی رساند؛ ما هم مصمم هستیم این انقلابی بودن را حفظ کنیم و زمانی می‌توانیم انقلابی بودن را حفظ کنیم که دارای اقتدار دفاعی دانش‌بنیان متکی بر توان علمی خود و دانش و اقتدار اقتصادی متکی بر دانش و توان خودمان داشته باشیم. برای تحقق این امر نیازمند مدیران خودباور هستیم. اگر این ضرورت محقق شود، هیچ شیطانی نمی‌تواند آن را زمین بزند.


دکتر طیبی ادامه داد: اگر می‌خواهیم جوانان را به صحنه بیاوریم و مدیران توانمند تربیت و شناسایی شوند، نیازمند تشکیل احزاب هستیم؛ این گروه‌ها می‌توانند افراد را برای پذیرش مسوولیت‌های بزرگ تربیت کنند و راهی جز این نداریم؛ از طرفی زمانی می‌توان نخبه‌ها را شناسایی کرد که ابزار شناسایی را داشته باشیم و این را بهترین ابزار در دنیا می‌باشد که جواب مثبت داده است. ما باید توسط نیرو‌های مومن و وفادار به انقلاب، جریان‌های سیاسی را به سمت احزاب ببریم.


رییس جهاددانشگاهی در ادامه گفت: تشکیل جهاددانشگاهی بدون هیچ شکی، حاصل خودباوری و دم مسیحایی حضرت امام (ره) بود. موفقیت این نهاد را حاصل تفکر جهادی یعنی تقاطع علم، ایمان و عمل می‌دانیم. تفکر جهادی به‌ویژه در شرایط کنونی که کشور به در‌های بسته‌ی زیادی می‌خورد، ضرورت دارد و ممکن است ۳ تا ۱۱ سال برای تحقق یک هدف زمان نیاز باشد؛ ما در جهاددانشگاهی از خوردن به در‌های بسته ناامید نشدیم و برای همین است که احساس می‌کنیم سال‌هاست بیانیه‌ی گام دوم در جهاددانشگاهی جاری و ساری شده است و ما خود را در متن آن می‌بینیم.

حضور ۲۸۰ دانشجوی داخلی و خارجی در اردوی ملی طریق جاوید


محمد هاشمی تروجنی رییس مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام‌(ره)، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: اردوی طریق جاوید هر ساله به بازاندیشی آرای حضرت امام (ره) به‌ویژه برای نسل جوان می‌پردازد. امسال نیز هم‌زمان با صدور بیانیه‌ی گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری، ما را بر آن داشت که از فرصت پیش آمده استفاده کنیم و محور هشتمین دوره‌ی اردوی طریق جاوید را بیانیه‌ی گام دوم انتخاب کنیم.


وی ادامه داد: بر این اساس، طی چهار روز، ۹ درس گفتار و دیگر برنامه‌های فوق برنامه، با حضور ۲۵۰ دانشجوی سراسر کشور و ۳۰ دانشجوی خارجی از کشور‌های غنا، نیجریه، پاکستان، اندونزی و افغانستان اجرا شد.

هم‌چنین در پایان این مراسم و با حضور حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره)، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی دانشجویی و محمد هاشمی تروجنی رییس مرکز فرهنگی ـ دانشجویی امام‌(ره)، ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی، از دانشجویان برگزیده‌ی هشتمین اردوی ملی آموزشی ـ فرهنگی طریق جاوید با اهدای تقدیرنامه و جوایزی تقدیر به عمل آمد.

text to speech icon

نظر شما :