عبدخدایی در وبینار «روایت انقلاب» مطرح کرد:

امام خمینی(ره) زمان‌شناس و جریان‌ساز بود/ مبارزه منفی؛ فرهنگ نهفته در شیعه

۱۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۵ کد : ۴۱۳۴۶ آخرین اخبار فرهنگی
مبارز دوران ستم‌شاهی با بیان اینکه امام خمینی(ره) زمان‌شناس و جریان‌ساز بود، گفت: امام خمینی(ره) با مبارزه منفی که ریشه آن در فرهنگ شیعه نهفته است، مردم را آگاه و دشمن را زمین‌گیر کردند.
امام خمینی(ره) زمان‌شناس و جریان‌ساز بود/ مبارزه منفی؛ فرهنگ نهفته در شیعه

به گزارش خبرنگار ایکنا، محمدمهدی عبدخدایی، از مبارزان دوران ستم‌شاهی در وبینار «روایت انقلاب» که ۱۸ بهمن‌ماه از سوی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی برگزار شد، گفت: استعمار، پدیده شومی است که می‌تواند یک کشور را به تباهی بکشاند. انگلستان در زمان ناصرالدین شاه به دنبال گرفتن امتیاز تنباکو بود اما با مقاومت میرزای شیرازی و فتوای مشهور او، استعمار انگلیس درهم شکسته شد. وقتی استعمار بیاید، همه ارکان حکومت را در اختیار گرفته و ساختارهای حکومتی را مطیع خود می‌سازد.

وی افزود: انگلیس ۱۷ میلیون نفری توانست هندوستان ۴۰۰ میلیون نفری را استعمار کند و ساختار فرهنگی و سیاسی هند را تایع خود ساخت. اما در وضعیت استعمارزده هندوستان، فردی به نام گاندی که یک نابغه بود، توانست به استعمار انگلیس پایان دهد.

این مبارز انقلابی با مهم دانستن مبارزه منفی، گفت: ریشه مبارزه منفی در فرهنگ شیعه نهفته است. در شیعه ما مقوله تحریم دشمن و مقابله با دشمن را داریم که این خود یکی از ظواهر مبارزه منفی است. مثلاً حضرت زهرا(س) می‌فرمایند محل دفن من را مخفی نگه دارید تا کسی آن را نشناسد. مبارزه منفی، گاهی اوقات زیباتر از مبارزه مثبت کار می‌کند از همین رو می‌بینیم که امام حسین(ع) محبوب شد چون مبارزه منفی انجام را داد.

عبدخدایی یادآور شد: میرزای شیرازی، یک مبارزه منفی انجام می‌دهد و قدم‌های استعمار را در ایران می‌شکند. مثلاً سوگولی ناصرالدین شاه، قلیان را می‌شکند و ناصرالدین شاه به او می‌گوید چرا قلیان را شکستی، سوگولی در پاسخ به او می‌گوید همان کسی که من را بر تو حلال کرده، قلیان را برای من حرام کرده است. این رویه ادامه پیدا می‌کند تا اینکه قرارداد تنباکو لغو می‌شود. این از مظاهر و اثرات مبارزه منفی است. وقتی میرزای شیرازی خبر لغو قرارداد تنباکو را می‌شنود، گریه می‌کند و از او می‌پرسند چرا گریه می‌کنید؟ در پاسخ می‌گوید حالا استعمار به قدرت پی برده است.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با مبارزه منفی، مردم را آگاه و دشمن را زمین‌گیر کردند، گفت: یکی از کارهای امام راحل این بود که جامعه را آگاه و هویت جامعه را احیا کردند. امام کاری کردند که حتی لات‌های تهران برای ایام خاص دینی، دست به گناه و عمل خلاف نمی‌زدند و برای دین ارزش قائل می‌شدند.

مبارز سیاسی دوران ستم‌شاهی بیان کرد: بزرگ‌ترین خیانت شاه به ایران، از بین بردن هویت مردم ایران بود. وقتی شاه می‌رود می‌گوید کوروش آسوده بخواب، ما بیداریم؛ این به نوعی مقابله با دین و تغییر هویت دینی مردم ایران است. ایران، کشور کثیرالمله و کثیرالقوم است لذا دشمن می‌خواهد هویت دینی ما و هویت تک‌تک این قوم‌ها و فرهنگ‌ها را از بین ببرد.

عبدخدایی افزود: روحانیت در طول تاریخ برای اتحاد مردم ایران تلاش کرده است اما رژیم پهلوی این اتحاد را نمی‌خواست و تاریخ اثبات می‌کند که رضاشاه برای مقابله با هویت دینی و قومی مردم ایران به دنبال حتی تغییر نوع پوشش ایرانی‌ها بود که ماجرای سفر او به ترکیه و دیدارش با آتاترک مشهور است.

وی در ادامه بیان کرد: نخستین صنعتی که در انگلستان پا گرفت، صنعت نساجی بود و تولید مازاد بر مصرف داشتند؛ سران انگلیسی‌ها به رضا شاه دستور می‌دهند که برای نجات تولیدکنندگان انگلیسی و حمایت از تولید نساجی انگلستان، مردم ایران را به زور کت‌وشلوارپوش کن تا ما بتوانیم پارچه‌هایمان را به شما بفروشیم.

این مبارز سیاسی دوران ستم‌شاهی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در شرایطی به وجود آمد که حزب توده، نهضت ملی و همه اینها تلاش کرده بودند تا در ایران انقلاب شود، گفت: انقلاب اسلامی کاری کرد که تمام نظریات غربی را شکست و نظریات سیاسی را ناکارآمد جلوه داد؛ این انقلاب در ذهن و قلب مردم نشست و ارکان قدرت امپریالیسم و استکبار را هدف قرار داد. آن زمانی که امام خمینی(ره) می‌گفتند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، به پشتوانه موشک و جت جنگی نبود، بلکه به پشتوانه و حمایت مردم می‌گفت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

عبدخدایی در پایان تأکید کرد: امام خمینی(ره) به زمان خود مسلط بود، جریان‌ساز و انقلابی بود. از این ویژگی‌ امام، دیگران و خیلی از مراجع آن زمان برخوردار نبودند. امام می‌فهمید و می‌خواست انقلاب را به جریان خودش متصل کند و چون می‌فهمید و زمان‌شناس بود، مهندس بازرگان را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.


نظر شما :