معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی :

رویداد دانشجویی سردار سلیمانی ۱۳دی در دانشگاه تهران برگزار می شود
۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۶ کد : ۴۰۰۱۹ آخرین اخبار فرهنگی
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی از برگزاری دومین دوره رویداد ملی دانشجویی سردار سلیمانی ۱۳ دی ماه در دانشگاه تهران خبر داد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی :

به گزارش خبرنگار مهر، جمال رحیمیان صبح امروز در نشست رویداد ملی دانشجویی بزرگداشت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: ۱۳ دی ماه دومین سالگرد سردار شهید قاسم سلیمانی است و این روز از دو بُعد واجد اهمیت بوده و باعث برجستگی این مناسبت شده و فضای کم نظیری بین مردم، هیئت‌ها، مراکز فرهنگی و دستگاه‌های کشوری و لشکری به وجود آمده است.

وی ادامه داد: حال باید دید این دو بُعد چیست که باعث همدلی شده است که به نظر من بُعد اول، بزرگداشت انسانی خودساخته، رشد یافته در جریان نهضت امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. انسانی که تحت تربیت پدر و مادری متدین و دین دار قرار گرفته است و در مواجهه با شرایط سخت عشایری و روستایی به درجه‌ای از خودسازی می‌رسد که با قرار گرفتن در جریان نهضت انقلاب اسلامی به ویژه دوران سخت دفاع مقدس به سمت تکامل و کمال مسیر بسیار خوبی را طی می می‌کند و از یک کودک عشایری شخصی را می‌سازد که نه تنها در ایران بلکه در دنیا مشهور می‌شود و خارجی‌ها ایشان را به اسم «ژنرال سلیمانی» می‌شناسند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: تأمل در شخصیت سردار سلیمانی را به همه عزیزان پیشنهاد می‌کنم و به همه مردم مطالعه کتاب سردار سلیمانی تحت عنوان «از چیزی نمی ترسیدم» را که زندگینامه سردار سلیمانی به قلم خود وی است، پیشنهاد می‌کنم. این یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در خصوص سردار شهید نوشته شده است.

وی تصریح کرد: بُعد دوم اینکه چرا ۱۳ دی ماه، روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم، این است که این برنامه‌ها و تجلیل‌ها، ترویج یک مرام و منش، سبک زندگی، یک فرهنگ و یک مکتب، تحت عنوان مکتب سلیمانی است.

رحیمیان اظهار داشت: همچنین این برنامه‌ها برخی از ابعاد اخلاقی و شخصیتی سردار شهید مانند، پایبندی به اصول، گذشتن از منافع فردی، گروهی و جناحی به نفع اسلام و انقلاب اسلامی، فداکاری، از خودگذشتگی و سلحشوری در دفاع از تمامیت ارضی کشور و دینداری حقیقی را ترویج می‌دهد. بی تردید این مرام و مکتب سردار می‌تواند نسخه شفابخش بسیاری از مشکلات جامعه امروز ما و ایران عزیز اسلامی باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: سردار شهید سلیمانی با به یادگار گذاشتن چنین مکتب و مرامی، چراغ راهی شد برای جوانانی از ایران اسلامی که به دنبال اسوه و الگو هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به «طرح شهید قاسم سلیمانی» در زمینه مبارزه با کرونا اشاره کرد و گفت: خدمات زیادی در این طرح و برنامه اجرا شد و دیدیم که جوانان با از خودگذشتگی و پایبندی به اصول وارد صحنه شدند و به مردم و بیماران خدمت کردند.

رحیمیان افزود: بنابراین تأمل در زندگی شهید سردار سلیمانی را پیشنهاد می‌کنم به ویژه تأمل در وصیتنامه سردار ما را به این نتیجه می‌رساند که وی از ما و سیاسیون می‌خواهد خوب بیندیشیم، خوب انتخاب کنیم و به اصول پایبند باشیم. من خود و جهادگران را شاگرد مکتب سلیمانی می دانم.

وی در ادامه به برخی از برنامه‌های جهاد دانشگاهی به مناسبت سالگرد شهید سردار سلیمانی اشاره کرد و افزود: در عموم واحدهای جهاد دانشگاهی برنامه پیش بینی شده است و در ۱۵ واحد جهاد دانشگاهی در سراسر کشور از جمله جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه تهران برنامه‌های متنوع، نشست‌های علمی، مسابقات ادبی و هنری، مسابقات کتابخوانی، اکران فیلم‌های مرتبط با شهید سردار سلیمانی پیش بینی شده است.

مهدی عباسی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی نیز در این نشست گفت: برنامه‌های متنوعی را در واحدهای جهاد دانشگاهی در استان‌های آذربایجان غربی (مسابقه دانشجویی شعر و دل نوشته سردار اخلاص)، هرمزگان (نامه‌ای صمیمی به سردار سلیمانی)، لرستان (مسابقه سردار مکتب ساز و نشست تخصصی)، گلستان (جشنواره ادبی،‌ هنری و خبری سردار بصیرت)، کرمان (وبینار تبیین و ترویج مکتب حاج قاسم، مسابقه کتابخوانی و دل نوشته،‌ برپایی موکب و اهدای بسته های فرهنگی)، مرکزی (مسابقه دلنوشته به سردار دلها و مسابقه وصیت نامه حاج قاسم)، خراسان جنوبی (نشست سازندگی با عنوان مکتب حاج قاسم و وبینار استراتژیک با حضور همرزمان سردار)، ‌زنجان (نمایشگاه شرح دلبری و شعب شعر)، خوزستان (تهیه و تدوین کتاب دیجیتال)، همدان (فراخوان شعر)، گیلان (تهیه و تدوین مستند چند رسانه‌ای)، خراسان رضوی (نشست با حضور صاحبنظران علوم سیاسی)،‌اردبیل (نشست با موضوع آشنایی با آرمان ها و مکتب سپهبد سردار سلیمانی)، جهاد دانشگاهی الزهرا ( قرائت دلنوشته، شعر و دکلمه خوانی، مدیحه سرایی، تولید محتوا، نشست آنلاین اثر شهادت در فضای تربیتی و قهرمان سازی در خانواده) تدارک دیده‌ایم.

رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی تأکید کرد: در مجموعه ۳۴۰ اثر در قالب‌های مختلف شامل شعر و دل نوشته، خوشنویسی، عکس، تولیدات چندرسانه‌ای و ... به دبیرخانه دومین رویداد ملی – دانشجویی بزرگداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ارسال شده است. برنامه‌های این رویداد همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی آغاز شده و تا دهه فجر (اربعین شهادت سردار سلیمانی) ادامه خواهد داشت.

عباسی خاطر نشان کرد: روز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه و همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، مراسمی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور دکتر حمیدرضا طیبی، ‌رییس جهاد دانشگاهی، ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، سردار دهقان، مشاور فرماندهی معظم کل قوا، دانشجویان،‌ اساتید و مقامات کشوری و لشکری برگزار خواهد شد.   


نظر شما :