دکتر صالحی امیری دبیر علمی همایش "انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)": یگانه راه رسیدن به وحدت، بازگشت به اندیشه‌های امام خمینی(ره) است

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۹ کد : ۳۲۷۲ مفاخر ایران وجهان اسلام
دکتر صالحی امیری دبیر علمی همایش "انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)" گفت: برای رسیدن به وحدت یک راه وجود دارد و آن بازگشت به اندیشه‌های امام خمینی(ره) است.
دکتر صالحی امیری دبیر علمی همایش "انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)": یگانه راه رسیدن به وحدت، بازگشت به اندیشه‌های امام خمینی(ره) است

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی، دکتر سید رضا صالحی امیری،  30 خرداد در مراسم اختتامیه  همایش "انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)؛ از نظریه تا عمل" با ارایه گزارشی از روند برگزاری این همایش به سخنرانی پرداخت و گفت: پس از چهار دهه از انقلاب اسلامی، پنج مرحله گفتمانی را طی کردیم؛ گفتمان ارزشی، گفتمان توسعه و سازندگی، گفتمان اصلاحات، گفتمان عدالت و گفتمان اعتدال، تمام این گفتمان‌ها خرده گفتمان‌هایی در زیر چتر گفتمان انقلاب اسلامی هستند و این همایش ذیل فراگفتمان امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی شکل گرفت. هدف آن است نشان دهیم تداوم انقلاب اسلامی در چارچوب ارکان اندیشه‌های امام میسر خواهد بود.

به گفته وی مباحثی همچون اخلاق گرایی، معنویت گرایی، عدالت گرایی، وحدت گرایی، آرمان گرایی، مصلحت گرایی، مردم گرایی، استقلال گرایی، قانون گرایی و عقل گرایی در اندیشه‌های امام (ره) قابل درک و فهم است و در این همایش به این مسائل پرداخته می‌شود که با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، چه میزان در دستیابی به اهداف و ارزش‌ها در گفتمان امام (ره) موفق بوده‌ایم و در دستیابی به این موفقیت‌ها چه موانعی وجود داشته و سهم هر یک از این موانع چه میزان است.

دکتر صالحی امیری گفت: در مطالعات این مجموعه مشخص شد؛ فقر و شکاف طبقاتی، فساد گسترده، حاشیه نشینی، آسیب‌های اجتماعی، بی عدالتی، خشونت و بداخلاقی از جمله عواملی بود که در ناکامی و عدم تحقق آرمان‌ها و عملی شدن اندیشه‌های امام (ره) موثر بوده‌اند. از سوی دیگر نفی استبداد، نفی وابستگی به قدرت‌های بیگانه، قانون‌مند کردن سیستم و نظام از جمله موفقیت‌های پس از انقلاب اسلامی بوده است.

دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) با بیان اینکه اساسا رویکرد این همایش عقلانی و نه احساسی است، گفت: در این همایش بر شناخت موفقیت‌ها و ناکامی‌ها اشاره خواهیم داشت. در تحلیل واقع‌گرایانه از گفتمان فکری حضرت امام، در می‌یابیم نفی خشونت در همه حوزه‌ها، توجه به اقتدار معنوی به جای اقتدار نظامی یعنی تاکید بر قدرت نرم (مردم) به جای قدرت سخت، در اندیشه‌های امام نمود دارد و ایشان بر رای مردم و بر خداوند به عنوان منشا قدرت تاکید داشتند. اندیشه امام، اندیشه‌ای تام و تمام است و ایشان بر مسائل متعددی از جمله مبارزه دائمی با جهل و خرافه‌گرایی تاکید داشتند و آن را سم مهلکی برای دین و حکومت می‌دانستند.

وی در ادامه با بیان اینکه برای رسیدن به وحدت یک راه وجود دارد و آن بازگشت به اندیشه‌های امام (ره) است، خاطرنشان کرد: اندیشه مصلحت را که حضرت امام (ره) طرح کردند، برای همه مسائل و بسیاری از مشکلات موثر است، چرا که اسلام و به تبع آن اندیشه‌های امام برای همه مسائل مبانی شفاف و روشنی دارد.

به گفته صالحی امیری موضوعات این همایش شامل انقلاب اسلامی و عدالت، انقلاب اسلامی و آزادی، انقلاب اسلامی و حقوق ملت، انقلاب اسلامی و سیاست اخلاقی، انقلاب اسلامی و معنویت، انقلاب اسلامی و آموزش و فرهنگ، انقلاب اسلامی و امنیت، انقلاب اسلامی و مشارکت، انقلاب اسلامی و وحدت ملی، انقلاب اسلامی و پیشرفت و توسعه، انقلاب اسلامی و تمدن سازی است.

همچنین انقلاب اسلامی و راهبرد منطقه گرایی اسلامی، انقلاب اسلامی و راهبرد نداشتن تعهدگرایی جهانی، انقلاب اسلامی و استکبار ستیزی، انقلاب اسلامی صلح و همزیستی مسالمت آمیز، انقلاب اسلامی و راهبرد صدور انقلاب، انقلاب اسلامی و جهانی شدن و جهانی سازی، انقلاب اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و انقلاب اسلامی و هویت و خودباوری از دیگر موضوعات این همایش است که تعداد 178 مقاله با موضوع‌های یادشده به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که از این تعداد 24 مقاله در کتاب منتخب مقالات چاپ و منتشر خواهد شد.

در ادامه این همایش و در بخش نخست، از کتاب مجموعه مقالات همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره)، از نظریه تا عمل، با عنوان «انقلاب اسلامی؛ گفتار‌هایی پیرامون انقلاب اسلامی از نظریه تا عمل» رونمایی شد.

هم چنین آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی عضو مجمع روحانیون مبارز در همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی (ره) از نظریه تا عمل، اظهار داشت: امام خمینی(ره) موضوع حکومت اسلامی را که اساس آن بر عدالت اجتماعی، آزادی و مردم سالاری است حدود 40 سال پیش در نجف اشرف تدریس کرد و سپس آن را تشریح کردند.

وی گفت: امام (ره) موضوع حکومت اسلامی، ارکان آن، نقش مردم و نقش زنان و مردان در حکومت اسلامی را مدلل و مبرهن و به تفصیل بیان کرده اند.

آیت الله موسوی بجنوردی با بیان اینکه باید اندیشه امام(ره) را در کشور نهادینه کنیم، افزود: دشمنان تلاش دارند تا چهره امام (ره) را خشن نشان دهند، ولی اینگونه نیست و ایشان اهل انتقام نبودند، بلکه اهل گذشت بودند.

وی گفت: انقلاب‌های شمال آفریقا نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران است و کشوری که هم اکنون استقلال حقیقی دارد، جمهوری اسلامی ایران است و این موضوع از افتخارات ماست.

وی گفت: امام (ره) ملت را بیدار کرد و به ملت ایران عزت داد و امروز ملت ایران در جهان اسلام الگو است.

وی گفت: محمدرضا پهلوی با پذیرش کاپیتولاسیون ملت را تحقیر کرد و ملت ایران از این موضوع ناراضی بودند.

آیت الله موسوی بجنوردی افزود: ما هیچ وقت نباید اندیشه امام (ره) را فراموش کنیم و همواره باید آن را نصب العین قرار دهیم.

این استاد دانشگاه و چهره ماندگار علم حقوق گفت: حضرت امام درباره مسئله حکومت اسلامی که اساس آن بر عدالت اجتماعی، آزادی و مردم سالاری بود، در نجف اشرف تدریس کردند و از روزی که در شروع شد، بنده شاگرد ایشان بودم. ایشان در کلاس‌های خود، نقش عدالت اجتماعی، نقش آزادی و استقلال، نقش جامعه زن و مرد در نظام حکومت اسلامی را به نحو مدلل و مبرهن بیان می‌کردند و بر خلاف اکثر فقها قائل به این مسئله بودند که در نظام اسلامی حکومت داریم و اساس نظام جامعه بر تشکیل حکومت است، اگر نه با شعار جامعه اصلاح نمی‌شود و در مسیر صحیح قرار نمی‌گیرد.

موسوی بجنوردی با بیان اینکه در اندیشه امام (ره)، نظام، حکومت قانون بر مردم است، گفت: قانون الله است، شخص اول عالم امکان حضرت رسول (ص) نیز مجری قانون الهی بوده و قانون‌گذار اصلی همان حضرت باری‌تعالی است.

وی ادامه داد: درس حضرت امام درباره حکومت اسلامی در نجف اشرف، رسید به مبحث ولایت فقیه، در میان فقیه‌های شیعه این نخستین بار بود که یک فقیهی سیستم حکومتی در اسلام را مطرح می‌کند و آن را حکومت قانون بر مردم می‌داند و هدف اصلی از تشکیل حکومت را اجرای قانون می‌داند؛ ولایت فقیه مسئله‌ای است که از ابتدا بر روی آن اختلاف بود، بعضی می‌گفتند این مسئله در امور نوعیه است، اما امام (ره) «ولایت مطلقه فقیه» را مطرح کردند که فقیهی جامع الشرایط است و در راس امور قرار می‌گیرد. تمام مباحث ایشان در قالب کتابی با همین عنوان چاپ شده است.

چهره ماندگار علم حقوق با اشاره به اندیشه امام در باب عفو گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام دستور عفو عمومی صادر می‌کنند و به غیر از آن‌ها که قتلی مرتکب شده بودند باید ولی دم باید گذشت می‌کرد، زندان‌ها خالی شدند. بنده در طی 12 سال که در شورای عالی قضایی بودم می‌دیدم که امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند و بر همین اساس آن زمان هیئت عفو نیز تاسیس شد.

وی افزود: اگر بخواهیم اندیشه امام در حوزه عدالت را در کشور نهادینه کنیم، باید این اندیشه‌ها را در عمل زنده کنیم، چرا که اندیشه امام، اندیشه رسول‌الله(ص) و اندیشه اسلام است، سیستم و پایه حکومت اسلامی بر پایه اجرای عدالت اجتماعی در جامعه است.

این همایش در نوبت دوم با برگزاری دو پنل با عناوین «جهانی شدن انقلاب اسلامی؛ عقلانیت و اخلاق» و «انقلاب اسلامی در آیین نظام بین‌الملل» با ارائه 10 مقاله در هر پنل به کار خود ادامه داد و درپایان این همایش، متن بیانیه ی 16 بندی آن قرائت شد.


نظر شما :