ترویج هویت اسلامی بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی است

۲۶ آذر ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۱ کد : ۲۵۸۸۴ آخرین اخبار فرهنگی
رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دشمنان اسلام برای از بین بردن بنیان خانواده برنامه‌ریزی هدفداری کرده و ترویج سبک زندگی اسلامی بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان است.
ترویج هویت اسلامی بهترین راه مقابله با تهاجم فرهنگی است

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی به نقل ازایکنا از اردبیل، دکتر مرتضی ابراهیمی، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس بسیج اساتید استان، ۲۵ آذرماه، در کارگاه مجازی «ماهیت جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب» که از طریق فضای مجازی و آنلاین به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی استان اردبیل و همکاری مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی برگزار شد، گفت: در مقابل جنگ نرم وتهاجم فرهنگی بایستی از ابزار‌های فرهنگی استفاده کرد و تولیدات فرهنگی را توسعه داد و در برابر تهاجمات غرب به صورت تهاجمی عمل کنیم.

وی بیان کرد: جنگ نرم استفاده‌ دقیق و برنامه‌ریزی شده از قدرت نرم علیه نظام‌های سیاسی مورد هدف، به منظور تاثیرگذاری بر باور‌ها و ارزش‌های بنیادین و با هدف دگرگونی در هویت فرهنگی و الگو‌های رفتاری مورد قبول در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی، اظهار کرد: برخلاف باور برخی‌ها که جنگ نرم و تهاجم فرهنگی را یکی می‌دانند، تهاجم فرهنگی تنها یکی از ابعاد چندگانه جنگ نرم است که می‌توان گفت مهم‌ترین بعد آن است.

ابراهیمی، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی، عامل بر هم زدن نظم عمومی و شکستن هنجار‌ها است و برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیازمند هوشیاری عمومی، آگاهی بخشی و ارتقای بصیرت عمومی هستیم. بصیرت بخشی در روزگاری که دشمن در میدان جنگ نرم از امکانات گسترده بهره گرفته ضروی است و جامعه‌ مطلوب باید افکار و اندیشه مطلوبی داشته باشد.

رئیس بسیج اساتید استان، گفت: تغییر سبک زندگی موضوع دیگری است که دشمن در برابر ما آن را دنبال می‌کند در این حالت وقتی هویت فرهنگی ما را بگیرند به راحتی می‌توانند هر آنچه را می‌خواهند به دست آورند و در فضای مجازی، رسانه‌ها، ماهواره‌ها و شبکه‌های تلویزیونی اقدامات بسیاری علیه انقلاب اسلامی انجام می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: در جامعه امروزی ماهواره، فضای مجازی و فضای اینترنت ابزاری برای تهاجم فرهنگی دشمنان و به غارت بردن سرمایه‌های فرهنگی شده و فضای مجازی به‌عنوان یک فرصت یا تهدید، دست‌اندرکاران تربیت نسل جوان را با چالشی بزرگ روبه‌رو کرده که باعث به وجود آمدن بسیاری از رفتار‌های غیراخلاقی به‌ویژه در میان نوجوانان شده است.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی، تصریح کرد: تهاجم فرهنگی، در سبک زندگی، فرهنگ عمومی و حتی زبان شفاهی مردم نیز تاثیر گذاشته و در نهایت مردم را به سمت فرهنگ دلخواه خود که همان فرهنگ غربی، کم اهمیت جلوه دادن ارزش‌ها و تغییر اساسی در زندگی مردم جامعه است سوق می‌دهد.

ابراهیمی، با تأکید بر این که دشمن در کنار جنگ مسلحانه و سخت جنگ نرم را نیز دنبال می‌کند، افزود: در عصر حاضر جنگ شبکه‌ها بسیار زیاده شده و در افکار جوانان نفوذ کرده و باعث تغییرات اعتقادی در آن‌ها شده است.

رئیس بسیج اساتید استان اردبیل، با بیان این که تغییر سبک زندگی قسمتی از جنگ نرم محسوب می‌شود، اظهار کرد: دشمن در ذهن مخاطب وارد شده و تغییراتی را در او ایجاد می‌کند که کل جامعه را درگیر تهاجم فرهنگی خواهد کرد. دشمنان انقلاب اسلامی یکی از ابعادی که دنبال می‌کنند، جنگ نرم است و در این رابطه تلاش می‌کنند، مقام معظم رهبری در خصوص تهاجم فرهنگی دشمن هشدار دادند و بعد از چند سال این هشدار را با استفاده از عبارات شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی و اکنون نیز در قالب عبارت جنگ نرم عنوان کردند.

وی بیان کرد: دشمنان برای تغییر سبک زندگی در کشورمان به صورت موریانه‌ای عمل می‌کنند تا کسی متوجه تغییر نشود. در برابر این اقدام آن‌ها ما یک نسخه داریم و آن عمل به قرآن است، فلذا در قرآن سبک زندگی وجود دارد و ما باید فرهنگ قرآنی را توسعه دهیم و به آن عمل کنیم.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی، اظهار کرد: گستره مفهوم جنگ نرم، وسیع‏‌تر از تهاجم فرهنگی است و با توجه به پیشرفت‌‏های تکنولوژیک و درهم تنیده‌‏تر شدن روابط اجتماعی، جنگ نرم محدوده عملیاتی بزرگتری را شامل می‌‏شود و در محدوده عملیاتی جنگ نرم علاوه بر حوزه فرهنگ، حوزه‌‏های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی بیولوژیک و محیط زیست نیز قرار می‏‌گیرد. جنگ نرم نبرد همه ‏جانبه، تدریجی، متناوب، متنوع و منطقی است که اهداف داخلی آن دربرگیرنده فروپاشی، براندازی از درون، استحاله و بی‌‏ثبات‏‌سازی جامعه اسلامی است.


نظر شما :