۲۶آبان ماه؛

نشست تخصصی«عرفان در کلام امام خمینی(ره)» به میزبانی خراسان جنوبی برگزار شد

۰۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۷ کد : ۲۵۱۱۶ آخرین اخبار فرهنگی
نشست تخصصی «عرفان در کلام امام خمینی(ره)» با هدف آشنایی دانشجویان با آرمان و اندیشه های حضرت امام (ره) روز دوشنبه، ۲۶ آبان ماه، به صورت آنلاین برگزار شد.
نشست تخصصی«عرفان در کلام امام خمینی(ره)» به میزبانی خراسان جنوبی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی به نقل از ایکنا خراسان جنوبی، نشست تخصصی با محوریت «عرفان در کلام امام خمینی(ره)»  به همت مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی و معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی، روز دوشنبه،۲۶ آبان‌ماه به صورت آنلاین برگزار شد.

در ادامه این نشست عباس محمدیان، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری در این جلسه، اظهار کرد: ادیان الهی برای موضوع انسان و انسان‌شناسی ارزش بسیاری قائل شده‌اند.

وی با بیان اینکه علم خودشناسی و اسلام‌شناسی از برترین دانش‌های بشری هستند، افزود: در قرآن کریم صفات مثبت و منفی انسان و خصایص انسان‌های کامل و اولیا و مؤمنان و سایر مباحث مرتبط با آن مطرح شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری با بیان اینکه به همین سبب است که قرآن کریم پیامبران و مؤمنان واقعی را الگوهای بشر معرفی کرده است، تصریح کرد: براساس آیات و روایات، وجودی ارزشمندتر از انسان قدم به هستی نگذاشته است.

محمدیان بیان کرد: اگرچه که بحث از انسان کامل در تمام مکاتب بشری مطرح بوده و هر کدام کمال را در جنبه‌ای از وجود انسان دانسته‌اند، اما دیدگاه آنان متفاوت است.

وی با اشاره به نگاه فلاسفه مختلف به این حوزه، افزود: عدل‌گرایان، گوهر انسان را عقل انسان می‌دانند و در مکتب عرفان کمال انسان در عشق و معرفت به خداوند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری اظهار کرد: صراط مستقیم حقیقت انسان کامل است و کسی که پا در این مسیر می‌گذارد و متصل به ولایت پیامبر(ص) و معصومان می‌شود، همانا در صراط مستقیم پا نهاده است.

محمد بهنام‌فر، عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند نیز در این نشست با بیان اینکه انگیزه شعر سرودن شعرا متفاوت است، گفت: اساس عرفان بر عشق است و مقدمه عشق نیز تجلی است و این دو رابطه‌ای تنگاتنگ دارند.

وی با بیان اینکه در آثار امام خمینی(ره)، انگیزه ایشان با تمام شاعران متفاوت است و آثارشان استثنا است، افزود: برای همه شاعران و بزرگان، شعر یک هویت و تشخصی به ارمغان آورده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) قبل از اینکه شاعر باشد یک مرجع و سیاستمدار بزرگ است، یادآور شد: در باقی شعرا شعر اولین و برجسته‌ترین ویژگی آنان و دلیل مانایی آنان است، اما در مورد امام راحل این مورد وجود ندارد و همین ویژگی شعر ایشان را برجسته کرده است.


نظر شما :